foto: Monero.how Stránka 100dni.cz obsahovala mimo jiné i odkaz na soubor (knihovnu jQuery), který v sobě skrýval počítačovým bezpečnostním expertům dobře známý nástroj CoinHive. O něm jsme již psali, protože sloužil ke skryté těžbě kryptoměny Monero na počítačích návštěvníků celé řady jiných webových stránek (např.

PirateBay). Obsahoval instrukce, které využívají procesor počítače návštěvníka k hledání nových „mincí“ měny Monero (Wikipedia).

Jinak řečeno, web mohl využívat výkon počítačů návštěvníků k tomu, aby vydělával peníze někomu jinému. Stránky provozuje podle dostupných údajů spolek Máme na víc, tedy spolek, jehož účelem podle Obchodního rejstříku je „podpora Michala Horáčka, Ph.D., rok narození 1952 v kandidatuře na volbu prezidenta České republiky v roce 2018 a zajišťování činností v souvislosti s touto kandidaturou, a to s vědomím tohoto kandidáta“.

Jde tedy o oficiální stránky kandidáta. Přítomnost „těžebního kódu“ bylo pro nás i pro dodavatele překvapení, řekl pro Technet Jiří Táborský z Horáčkova týmu a podle jeho vysvětlení se jednalo o přehlédnutí.

Autoři webu při aktualizaci prováděné na začátku tohoto týdne (tj. týdne od 8. Read more from technet.idnes.cz…

thumbnail courtesy of technet.idnes.cz